LUDOWY KLUB SPORTOWY
POLONIA MIŁOSZYCE

50 lat, jak jeden dzień...

powrót

Piłka nożna
Zawodnicy Polonii Miłoszyce - fot. z 1971 rokuDziałacze i założyciele klubu Polonia Miłoszyce. Od lewej: Aleksander Mitek, Piotr Litwin, Edward Dudek, Bronisław Zendwalewicz, Stanisław Kornicki, Franciszek Put i Aleksander Bajsarowicz

Kawałek historii...

Pionierami i założycielami klubu byli: Piotr Litwin, Tadeusz Kuriata, Leszek Laszkowski, Tadeusz Górski, Bronisław Zygmuntowicz, Czesław Walorski, Jan Łuc, oraz nieżyjący już Józef Wyrzykowski, Edward Łuc, Władysław Selwa, Tadeusz Selwa, Ludwik Ciureja i Ryszard Minkin.

- Byliśmy najlepszą drużyną w okolicy - mówi Piotr Litwin. – W 1954 roku zagraliśmy pierwszy mecz. To było w Dziuplinie, wygraliśmy 11: 0. Potem były kolejne - z Bystrzycą, Ratowicami, Minkowicami, Chrzastawą - wszystkie wygrane. Nie mieliśmy jeszcze wtedy swojego trenera. Sami trenowaliśmy siebie nawzajem. Pierwszym bramkarzem, aż do lat sześćdziesiątych, był Tadeusz Kuriata.

- “Polonia” Miłoszyce - tak nazwaliśmy nasz klub, na cześć “Polonii” Bytom, która w tamtym czasie wygrywała większość meczów w kraju i za granicą - mówi Franciszek Put, wybrany na prezesa “Polonii” w 1962 roku. - W 1969 roku rozpoczęliśmy budowę boiska, za które w 1973 roku otrzymaliśmy wyróżnienie. Bardzo nam pomagał Antoni Matejuk - wtedy przewodniczący Gminnej Rady Narodowej. Za pieniążki dzięki niemu otrzymane wynajęliśmy spychacz. Potem wspomógł nas Totalizator Sportowy. Dzięki pracy społecznej wybudowaliśmy nasz stadion.

W 1968 roku prezesem został ponownie Franciszek Put, wiceprezesem był Stanisław Górski, skarbnikiem - Piotr Litwin, sekretarzem - Jerzy Nowakowski. W 1971 roku drużyna Polonii awansowała do klasy A.

- W tym czasie tylko dwie wioski brały udział w rozgrywkach o mistrzostwo klasy A - my i Pasikurowice - mówi Piotr Litwin. - To był czas, kiedy każdy oddawał całego siebie dla klubu. Niestety, dziś piłkarze czynem społecznym nie budują stadionów.

W 1975 roku “Polonia” Miłoszyce spadła do klasy B, potem do klasy C. W kolejnych latach klub prowadzili Piotr Litwin, Marek Szprengel, Kazimierz Bolibrzuch i Wojciech Mazurkiewicz. W 1994 roku drużyna awansowała do klasy B, a w 1995 do klasy A. W tym samym roku wybrano na prezesa klubu Edwarda Dudka. W roku 2001 był awans do klasy okręgowej, ale niestety, w 2002 spadek do klasy A.

Najlepszymi zawodnikami byli wtedy Piotr Litwin, Bronisław Zygmuntowicz, Ludwik Ciureja, Andrzej Matejuk, Aleksander Bajsarowicz, Janusz Nowakowski, Andrzej Litwin, Stanisław i Bronisław Zendwalewiczowie, Mariusz Denkiewicz, Grzegorz Gorzawski, Dariusz Bialik.

Obeny zarząd klubu działa w składzie: prezes Edward Dudek, Stanisław Kornicki -wiceprezes do spraw finansowych, Aleksander Bajsarowicz - wiceprezes ds. sportowych, Aleksander Mitek - wiceprezes ds. organizacyjnych, Bolesław Wyrzykowski - kierownik drużyny i członek zarządu, Janusz Żyła i Waldemar Dawidowicz - członkowie zarządu.

Komitet Honorowy “Polonii”

W związku z obchodami 50-lecia klubu powołano Komitet Honorowy w składzie: Andrzej Matejuk - przewodniczący komitetu, komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, Bożena Polakowska - starosta powiatu oławskiego, Bogdan Szczęśniak - burmistrz MiG J-L, Marian Orzechowski - przewodniczacy RM w J-L, Renata Godlewska - zastępca przewodniczącego RM w J-L, Lesław Danilewicz - radny powiatowy, Czesław Cyrul - prezes Polmozbytu w J-L, Ryszard Lech - przewodniczący Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS Wrocław, Andrzej Padewski - dyrektor biura Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Wrocław, Stanisław Grzesik - zastępca przewodniczącego Rady Powiatu, Danuta Korda - przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty, Sportu i Zdrowia RM w J-L.

A teraz impreza

Festyn z okazji 50-lecia klubu odbył się na stadionie sportowym w Miłoszycach. Zarząd klubu przygotował na te dni wiele atrakcji, m.in. 5 lipca o godz.13.00 - turniej piłki nożnej oraz występy zespołów muzycznych. 6 lipca o 12.00 - festyn rekreacyjno-sportowy dla dzieci i młodzieży, o 13.00 - mecz piłki nożnej weteranów „Moto-Jelcza” Oława kontra “Polonia” Miłoszyce, o 18.00 występ zespołu “Łatwopalne” z Jelcza-Laskowic, a o 20.00 dyskoteka.
Beata Borowicz